poniedziałek, 29 lutego 2016

Wrażenia z wymiany na Litwe


W dniach 21 - 28 lutego 2016 r. uczniowie Aleksander Nowakowski, Lukasz Sieradzki, Agnieszka Woźniak z klasy I2 i Jakub Wesołowski z klasy I4 oraz nauczyciele: pani vice-dyrektor  Beata Walińska, Agnieszka Zygmunt oraz Maria Mierkiewicz uczestniczyli, w ramach programu Erasmus+ i projektu "Art at All European Levels", w wymianie na Litwę.
Pierwszy dzień rozpoczął się od oficjalnego przywitania gości i poczęstunku.

 Następnie uczniowie w dużej sali audiowizualnej przedstawili prezentacje o swoich krajach, miastach i szkołach, a zaraz potem wzieli udział w quizie z wiedzy o partnerskich krajach.Po południu, na International Eurovision" wszystkie zespoły uczniowskie przedstawiły po dwie piosenki, jedną ludową i jedną w ktegorii "pop". Atmosfera była naprawdę gorąca, a oklaskom nie było końca.
polska grupa zaśpiewała "Bałkanice" 

Rozegraliśmy też mecz w koszykówkę, ukochaną dyscyplinę sportową Litwinów.
Natomiast w szkolnej stołówce, rodzice litewskich uczniów zorganizowali dla nas poczęstunek połączony z występem miejscowego zespołu ludowego.

Były wspólne śpiewy i tańce. Wszyscy świetnie się bawili i próbowali litewskich przysmaków.

We wtorek, uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w lekcjach, a następnie wszyscy udali się do władz miasta na spotkanie z burmistrzem.


Po południu pojechaliśmy zwiedzić Wzgórze Krzyży w Śiauliali, miejsce pielgrzymek religijnych wschodniej Europy.


W środę, od rana uczestniczyliśmy w konferencji "Music Units Us", poprzedzoną mini recitalem studenta śpiewu operowego, następnie dr Rytis Umiesis wygłosił wykład na temat muzyki litewskiej, po czym uczniowie przedstawili prezentacje o rozwoju muzyki w swoich krajach. 


Poszliśmy również posłuchać koncertu organowego, w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej, do pobliskiego kościoła.


W czwartek wszyscy pojechaliśmy na wycieczkę do Wilna. Zwiedziliśmy piękną starówkę, kilka kościołów oraz uniwersytet, gdzie uczyło się kilkoro znamienitych Polaków.


Odwiedziliśmy też Operę Wileńską po której oprowadzał nas, śpiewak operowy pochodzący z miasteczka naszych gospodarzy i dzięki temu mogliśmy zajrzeć również za kulisy, podejrzeć różne teatralne maszynerie jak i proces przygotowywania dekoracji.
W piątek, z kolei pojechaliśmy do Kowna. Obejrzeliśmy średniowieczne baszty zamkowe, zwiedziliśmy starówkę, odwiedziliśmy najstarszy dom w Kownie, gdzie zgromadzono pamiątki po Adamie Mickiewiczu.


Uczyliśmy się też średniowiecznego tańca oraz tradycyjnej produkcji świec.Czas spędzony w Radviliśkis bardzo szybko minął, a my pełni wrażeń z żalem opuszczaliśmy naszych litewskich przyjaciół.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz