poniedziałek, 30 stycznia 2017

Wizyta naszych partnerów w Poznaniu

W dniach od poniedziałku 18 do piątku 30 stycznia 2017 roku, gościliśmy uczniów i nauczycieli z 6 krajów: Belgii, Finlandii, Grecji, Litwy, Turcji i Węgier w związku z wymianą w projekcie "Art at All European Levels".
Tematem przewodnim naszego spotkania był "Film" i dlatego już pierwszego dnia od rana, nasi goście obejrzeli prezentację z prelekcją zakończonej quizem na temat polskiego filmu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza przeprowadzonej przez doktorantki panie Agnieszkę Powierską i Patrycję Rojek. Pond to uczniowie z wszystkich uczestniczących krajów przedstawili swoje prezentacje na temat swoich krajów, miast, szkół oraz systemów szkolnych.

grupa z Finlandii
Następnie goście przeszli na Stary Rynek i podziwiali na ratuszowej wieży trykające się "Koziołki", zjedli lunch i w ramach pierwszej zabawy integracyjnej zagrali w kręgle.
W szkole natomiast czekała ich już niespodzianka. Najpierw pan dyrektor powitał gości i wraz z panią Magdaleną Nogal przedstawił nasze gimnazjum,

pani Magdalena Nogal podczas prezentacji

 a następnie  nauczyciele i uczniowie Polonezem zainaugurowali Welcome Party. W drugiej kolejności wystąpił  studencki zespół folklorystyczny i przedstawił kilka polskich tańców ludowych oraz zaprosił wszystkich do nauki Krakowiaka oraz wspólnej zabawy. W międzyczasie rodzice, pod wodzą pani Agnieszki Krajewskiej, przygotowali wspaniale zastawione stoły różnymi smakołykami.


W drugim dniu, wszyscy goście i ich polscy opiekunowie odwiedzili Studio Animacji Filmowej, zwiedzili Zamek Cesarski i Muzeum Rogali.


W Studiu Animacji Filmowej dowiedzieliśmy się jak powstają filmy rysunkowe, jakie techniki są do tego celu używane oraz jakiej aparatury się używało kiedyś, a jaką dziś.


Niektóre techniki są bardzo pracochłonne, wymagające wielkiej cierpliwości i setki rysunków.


W czasie gdy jedna grupa poznawała tajniki animacji, druga zwiedzała wszystkie zakamarki  Zameku Cesarskiego.

Trzecia natomiast poznawała tajną wiedzę wyrobu poznańskiego smakołyku Rogali Świętomarcińskich

Niektórzy nawet próbowali swych sił przy wyrobie ciasta.

może na przyszłe święto św. Marcina Antosia upiecze nam rogale?
Następnie goście zwiedzili Stary Browar - Centrum Handlu, Biznesu i Sztuki, podziwiali piękną architekturę, zakupili pamiątki i resztę dnia spędzili z goszczącymi ich rodzinami.

Zamek w Gołuchowie
                    W środę, 3 dnia wizyty udaliśmy się na wycieczkę do Gołuchowa i Rogalina.


Przed wejściem podzieliliśmy się na 2 grupy i gdy jedna zwiedzała zamek , druga poszła do parku.Poznając historię renesansowego zamku i jego mieszkańców podziwialiśmy bogate wyposażenie wnętrz w zgromadzone dzieła sztuki, miedzy innymi kolekcję waz greckich i arrasów.


Druga grupa w tym czasie poszła zobaczyć zagrodę żubrów i koników polskich, tym samym spełniliśmy marzenie grupy z Węgier, którzy strasznie chcieli zobaczyć żubry na własne oczy.


Następnego dnia w czwartek, podzieleni na grupy , na zmianę, jedna grupa, odwiedziła "Bramę Poznania", czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowia Tumskiego, a druga uczestniczyła w warsztatach filmowych w Centrum Kultury Zamek.


 Zwiedzając ekspozycje mogliśmy zapoznać się z rolą jaką odegrała ta katedralna wyspa w rozwoju miasta Poznania i kształtowaniu się państwa polskiego w kontekście europejskim


Poznaliśmy historię pierwszych książąt i ich dziedzictwa kulturowego.


Audioprzewodnik  w języku angielskim oprowadzał nas po multimedialnej ekspozycji, pozwalając każdemu w indywidualnym tempie zapoznać się z najbardziej interesującymi nas tematami.


Druga grupa w tym czasie po krótkim wprowadzeniu przez operatora filmowego, pana Janusza Piwowarskiego, przystąpiła do wykonywania konkretnych zadań filmowych. W małych międzynarodowych grupkach kręciliśmy krótkie etiudy filmowe na zadany temat, Następnie każda grupa przedstawiała swój film, który w następstwie był poddawany fachowej ocenie przez operatora.


Po drodze do, lub, z ICHOT-u każda z grup zwiedziła Poznańska Katedrę,miejsca pochówku pierwszych władców Polski, zachwyciła się gotyckim wnętrzem i przepiękną Złotą Kaplicą z posągami pierwszych władców.


Piątego dnia, w ostatni dzień naszego spotkania odbyła się Gala Filmowa w Kinie Pałacowym.Każda grupa z naszych partnerów była zobowiązana nakręcenia krótkiego filmu (do 15 min) na dowolny temat. Naszą uroczystą Galę otworzył pan dyrektor Sławomir Eliks a poprowadzili pani Danuta Ciszak i pan Mateusz Niewiadomski.


Wszystkie filmy zostały zaprezentowane na wielkim kinowym ekranie. Tematyka filmów była różnorodna, niektóre filmy były poważne dotyczące życiowych problemów, ale też dokumentalne i zabawne z akcentami komediowymi. W oczekiwaniu na głosowanie i wyniki naszego mini festiwalu obejrzeliśmy film Marcina Ratajczyka pt. "We are.."..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz