niedziela, 25 stycznia 2015

Wizyta w Finlandii

W dniach od 17 do 25.01.15 r. czworo uczniów naszej szkoły: Hania Szałańska, Julita Felczak, Remigiusz Baranek i Jacek Połomski wraz z nauczycielami j. angielskiego: panią Krystyną Matuszewską, p. Katarzyną Kaczorowską oraz nauczycielem historii panem Pawłem Banaszakiem odwiedziło Finlandię. Wyjazd odbył się w ramach projektu "Art at All European Levels" w programie Erasmus+ .


Gospodarzem spotkania była Kyronmaa Upper Secondary School w niewielkiej miejscowości Isokyro w zachodniej Finlandii na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ze szkół z siedmiu państw, oprócz Finlandii i Polski jeszcze z Belgii, Grecji, Litwy, Węgier i Turcji. Wszyscy uczniowie przygotowali po dwie prezentacje, jedną o swoim kraju, mieście i szkole, a drugą poświęcona architekturze w swoich państwach.


Uczestniczyli również w zajęciach w czasie których poznawali dorobek twórczy wybitnego architekta i projektanta fińskiego Alvaro Aalto.

Słynne krzesła wg. projektu Alvaro Aalto

 Zapoznawali się z historią i kulturą Finlandii, sami wykonywali prace plastyczne, robili zdjęcia, a także przygotowywali fińskie potrawy.


Brali udział w warsztatach twórczych.


Sami próbowali upiec fińskie ciasteczka.


 Na przekór zimowej pogodzie z temperaturę spadającą do -20 stopni, gospodarze przyjęli nas bardzo ciepło i serdecznie i przygotowali mnóstwo przysmaków.


 Mieliśmy okazję zapoznać fińską szkołę i cieszący się dużą renomą w świecie fiński system edukacji.


Zwiedzaliśmy szkołę i obserwowaliśmy lekcje prowadzone przez fińskich nauczycieli, a w czasie powitalnej uroczystej kolacji wysłuchaliśmy programu muzycznego przygotowanego przez miejscowych uczniów.


Nie zabrakło również wycieczek zwiedzaliśmy Isokyro oraz dwa większe miasta Jyvaskala i Seinajoki, w których zachowało się wiele dzieł Alvara Aalto.
Dużą frajdę sprawiło wszystkim zjeżdżanie na sankach połączone z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.


Dzięki wspólnym zajęciom uczniowie i nauczyciele mieli możliwość bliżej się poznać i wymienić doświadczenia.

Wymiana doświadczeń między polskimi a belgijskimi nauczycielami

Była to również okazja dla naszych uczniów aby sprawdzić swoje umiejętności w komunikacji w języku angielskim, z czym poradzili sobie bardzo dobrze.
Niestety tydzień minął bardzo szybko i pełni wrażeń oraz miłych wspomnień wróciliśmy do Poznania.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz